آشنایی با اصول تیم سازی و کار تیمی


هر سازمان یا کسب و کاری از نیروهای انسانی اساس مقیاس آن سازمان تشکیل می شود که به عنوان یک تیم در کنار هم برای نیل به اهداف آن سازمان یا کسب و کار همکاری می کنند. اما برخی کسب و کارهای بزرگ در هر یک از بخش های خود یک تیم مجزا دارند. در هر دو شکل ذکر شده تیم سازی از مهم ترین مسائل در زمینه ایجاد کسب و کار به شمار می رود.

در حقیقت در مدیریت کسب و کار از ابتدای امر ایجاد یک تیم مناسب و جمع آوری یک تیم هماهنگ و دارنده روحیه کار تیمی می تواند یک گام اساسی رو به موفقیت باشد. در ادامه این مطلب با ما باشید تا با فرآیند تیم سازی بیشتر آشنا می شویم.

مفهوم تیم

اگر مفهوم تیم را ندانیم، نمی توانید تیم خوبی بسازیم و به اهداف بزرگ دست پیدا کنیم. اهمیت تیم سازی و داشتن یک تیم با روحیه به قدری بالا است که نمیتوان آن را با هیچ چیز دیگری مقایسه کرد.

تیم به معنی گروهی از افراد است که برای رسیدن به هدفی مشترک تلاش می کنند

تیم به معنی تعدادی از افراد نیست که برای فرد دیگری کار می کنند و یا برای رشد و پیشرفت یک فرد تلاش می کنند. مفهوم تیم بسیار ارزشمند است. یک تیم مانند یک خانواده است که فردی سکان آن را هدایت می کند. این به معنی برتری و بالا تر بودن آن فرد نیست و تنها این فرد تیم را جهت رسیدن به اهداف رهبری می کند.

نکته مهم: رهبر با رئیس تفاوت های بسیاری دارد! رئیس از دید بالا و از دید برتری به اعضای تیم نگاه می کند و به آن ها دستور می دهد! اما رهبر در کنار تیم قرار می گیرد و تیم را برای رسیدن به اهداف راهنمایی می کند!

تفاوت بین گروه و تیم

یک گروه لزوما یک تیم نیست. یک گروه شامل افرادی با علایق، نگرش‌ها و همچنین فرآیندهای فکری متنوع است. نیازی نیست که اعضای گروه یک هدف یا یک مقصود مشترک داشته باشند. همیشه برخی از افراد هستند که ممکن است از کاندیدای رقیب حمایت کنند. این نمونه‌ای از یک گروه است.

در گروه همه افراد در یک سکو مشترک جمع شده بودند اما علایق و خواسته‌های آن‌ها با هم تفاوت دارد. در مقوله تیم سازی یک تیم باید افرادی با هدف مشترک داشته باشد تا بتواند به آن هدف دست پیدا کند. همه اعضای تیم باید با هم کار کنند و برای رسیدن به یک هدف مشترک تلاش کنند.

اعضای تیم

در تیم سازی نکته ای که مهم مکمل بودن اعضای تیم است. همه اعضای تیم باید به یکدیگر کمک کرده و هماهنگ کار کنند. در تیم منافع شخصی باید در جایگاه پایینتر قرار بگیرد و همه اعضا باید بهترین عملکرد خود را برای رسیدن به هدف تیم ارائه دهند. اعضای تیم نباید بین خودشان بحث کنند یا عضوی دیگر را دست کم بگیرند.

سازمان‌ها دارای یک تیم فروش، تیم مدیریت، تیم عملیات،‌ تیم منابع انسانی و غیره هستند. همه اعضای تیم فروش برای دستیابی به هدف فروش و ایجاد درآمد برای سازمان با هم همکاری می‌کنند.

اندازه تیم

اندازه تیم به پیچیدگی وظیفه‌ای که باید انجام شود، بستگی دارد. در حالت ایده آل یک تیم باید از 7 تا 10 عضو تشکیل شود. وجود اعضای زیاد در یک تیم منجر به سردرگمی و بروز سوتفاهم بین اعضا می‌شود. این را هم در نظر بگیرید که همیشه اینطور نیست که ما به یک تیم احتیاج داشته باشیم.

زمانی باید تیم سازی شود که کار کمی پیچیده باشد. یک مغز به تنهایی نمی‌تواند همه تصمیمات مهم را اتخاذ کند، بنابراین تیمی تشکیل می‌شود که اعضای تیم به همان اندازه در سهولت کار سهیم باشند. اگر همه اعضای تیم هماهنگ کار کنند، یک تیم می‌تواند شگفتی ساز باشد.

چرا ساخت یک تیم قوی مهم است؟

حتی نوآورترین کارآفرینان نیز بدون کمک تیمی نمی‌توانند از یک ایده به موفقیت واقعی برسند. کار آنقدر زیاد خواهد بود که انجام آن از عهده یک نفر خارج است و حتما نیاز به تیم سازی خواهد بود. هرچقدر که یک ایده تجاری خوب باشد، بدون یک تیم پویا که به طور منسجم برای اجرای یک طرح تجاری مشترک کار کند، نمی‌توان آن ایده را تحقق بخشید.

بنابراین در بیشتر کسب و کارها تیم سازی بسیار مهم و حیاتی است. تیم تجاری که جمع می‌کنید باید شامل مهارت‌های تکمیلی باشد به طوری که مجموعه کامل افراد تیم بتوانند وظایفی را انجام دهند که شما به عنوان سرپرست تیم نمی‌توانید به تنهایی انجام دهید. باید سطح رقابت خود را نیز در نظر بگیرید.

رقیب شما قرار نیست یک نفر باشد. رقیب شما یک شرکت سازمان یافته با ساختار سازمانی خاص خود، فرهنگ سازمانی خاص خود و گروه منحصر به فرد خود است که به پشتوانه چند سال‌ تجربه در حال فعالیت است.

اساس تیم‌های قوی و کارآمد

اگرچه که هیچ تیم بدون مشکلی وجود ندارد اما به نظر می‌رسد برخی از تیم‌ها در جلوگیری از بروز بسیاری مشکلات مهارت دارند. این امر در تیم‌هایی بیشتر است که یاد گرفته‌اند تا با عملکرد منفی مقابله کنند و همیشه پویایی و عملکرد تیمی را زیر نظر داشته باشند. در اینجا مواردی را مطرح می‌کنیم که به عنوان اساسی ترین صفات تیم‌های قوی و کارآمد در نظر گرفته می‌شود و هنگام تیم سازی باید به آن‌ها توجه کنید.

 • اندازه و تعدادی اعضای مناسب
 • انصاف در تصمیم گیری
 • نوآوری
 • مسئوليت پذیری
 • اهداف و مقاصد
 • برنامه‌های عملیاتی
 • قوانین و تقسیم مسئولیت‌ها
 • به اشتراک گذاری اطلاعات
 • برخورداری از داده‌های درست
 • ملاقات با مهارت ها و روش ها
 • قدرت در تصمیم گیری
 • مشارکت بالای اعضا
 • برخورداری از قوانین پایه
 • مشخص بودن نقش اعضا
 • مورد پذیرش بودن رهبر یا لیدر تیم
 • فرآیندهای موثر
 • روابط محکم بین اعضا
 • ارتباطات عالی

تیم سازی چیست؟

تیم سازی به صورت کلی به معنی گردآوری افرادی برای انجام کاری مشخص و با هدفی مشخص است. این افراد هر کدام وظیفه ای را به عهده دارند و در راستای رسیدن به هدف نهایی یعنی موفقیت تیم تلاش می کنند.

توانایی شناسایی کارکنان و ایجاد انگیزه  در آنها برای تشکیل یک تیم که در کنار یکدیگر می مانند، با یکدیگر کار می کنند و با هم به اهدافی دست می یابند.

تیم سازی یک اصطلاح عمومی برای انواع فعالیت های مختلف است که جهت ارتقا روابط اجتماعی و تعریف نقش در تیم ها استفاده می شود و اغلب شامل وظایف مبتنی بر همکاری می شود.

هنگامی که افراد با علاقه، نگرش و برداشت مشابه با یکدیگر همکاری می کنند تا برای یک هدف مشترک کار کنند، تیم تشکیل می شود. هر فرد به طور یکسان سهم خود را ادا می کند و وظایف خود را برای رسیدن به اهداف تیم و سازمان، به بهترین شکل انجام می دهد. اعضای تیم به شدت تلاش می کنند تا به انتظارات دیگر اعضای تیم پاسخ دهند و با موفقیت انجام وظیفه نمایند.

یک تیم نمی تواند کارش را به خوبی پیش ببرد، مگر آنکه  و تا زمانی که هر یک از اعضا، در انجام مسئولیت های خود متمرکز و جدی باشند. برای هر عضو تیم، تیم به عنوان اولویت قرار می گیرد و علاقه ها و منافع شخصی در وهله بعدی جا می گیرند.

هر یک از اعضای تیم باید انگیزه کافی برای نمایش بهترین خود را داشته باشد. وظایف به اعضای تیم محول نمی گردد بلکه هر یک از اعضا فعالانه وظایفی را متقبل می شوند. آنها باید پیش بروند و چالش را بپذیرند.

اهمیت تیم سازی و کار تیمی

تیم سازی و کار تیمی مثل یک سوخت جت است. کاری که تیم سازی و کار گروهی با یک کسب و کار می کند، با هیچ چیزی قابل مقایسه نیست! فرض کنید شما همان برادری هستید که قطعات زیادی چوب در دست دارد! طبیعتا شما با یک تیم خوب می توانید چوب ها را به راحتی و با سرعت بسیار زیادی بشکنید. کار ها و فعالیت های یک کسب و کار مثل همان چوب ها هستند. هر چه قدر  تیم شما بزرگتر و منسجم تر باشد، شما توان انجام کار های بزرگتر و بهتری را خواهید داشت.

این نیرو صرفا جهت انجام کار صرف نمی شود و از نظر فکری نیز شما قدرت بیشتری خواهید داشت. همیشه چند ذهن بهتر از یک ذهن عمل می کند و می تواند ایده ها، نقطه نظرات و قدرت تحلیل بیشتری را به تیم ببخشد.

همیشه توانایی چند نفر بهتر از یک نفر است. دیدگاه اشتباهی که معمولا درباره تیم وجود دارد این است که شما با تشکیل تیم با افرادی شریک می شوید و شراکت همیشه نتیجه ای مرگبار دارد. اما اگر با دید بهتری و زیبا تری به موضوع نگاه کرد می توان این کار را به بهترین شکل انجام داد و نتیجه های فوق العاده درخشانی را از تیم سازی اصولی به دست آورد. در ادامه مطلب درباره اصول تیم سازی صحبت خواهیم کرد.

اصول تیم سازی و کار تیمی

تیم سازی و کار تیمی به نوعی مهارت به حساب می آید. همانقدر که تیم سازی اصولی مفید و کارآمد است، تیم سازی غیر اصولی و به اصطلاح بدون فکر و تحلیل، می تواند خطرناک و پر از ضرر باشد. من در این بخش درباره اصول تیم سازی با شما عزیزان صحبت خواهم کرد.

مشخص کردن هدف از تیم سازی

رهبر تیم برای ساختن یک تیم اصولی ابتدا باید هدف خود از تیم سازی را بداند. باید بررسی کنید که آیا در این زمان نیاز به تیم سازی هست یا نه؟ آیا شما توانایی ساختن یک تیم را دارید؟ آیا افرادی که با شما ارزش مشترکی داشته باشند می شناسید؟ هدفتان از  ساختن تیم چیست؟ رشد شخصی؟ رشد تیمی و یا رساندن پروژه های مربوط به کارتان به یک نتیجه مطلوب؟ بهترین دیدگاه برای ساختن یک تیم موفق این است که به این دید به آن نگاه کنید:

من به خانواده ای احتیاج دارم که در کنار هم به اهداف بزرگی دست پیدا کنیم و همگی از ثمره این اهداف بهره مند شویم.

اگر با این دیدگاه و با هدف رسیدن به ارزش یا ارزش هایی مشترک کار را شروع کنید به نتایج فوق العاده ای از تیم سازی خواهید رسید.

تهیه کردن لیست نیازمندی ها

هر کسب و کاری با توجه به روند فعالیت های خود نیاز مند وظایف مشخصی است. شما به عنوان فردی که در حال شکل دادن تیم هستید باید بدانید تیم شما به چه افرادی با چه ویژگی های رفتاری و اخلاقی نیاز دارید. آیا جنسیت و سن برای شما اهمیت دارد؟ آیا میزان درآمد و موقعیت اجتماعی برای شما مهم است؟ به مدرک تحصیلی و سواد دانشگاهی چه قدر اهمیت می دهید؟ یک لیست کامل از نیازمندی ها و معیار های خودتان تهیه کنید. همیشه می گویند مهم ترین قدم برای به دست آوردن چیزی اسن است که آن برای شما کاملا روشن باشد. وقتی نیاز شما کاملا روشن باشد، قطعا پیدا کردن افراد تیم هم برای شما کار دشواری نخواهد بود.

عشق در نگاه اول در تیم سازی

بعد از شناسایی نیازمندی ها و پیدا کردن افراد تیم، شما یک اولین دیدار عاشقانه بسیار مهم خواهید داشت. باید در این جلسه، فرد را به صورت کاملا صادقانه از اهداف کار تیم با خبر کنید و انگیزه لازم را به او بدهید. باید فرد به سرعت جذب کسب و کار و هدف شما شود و شما را به عنوان یک خانواده بپذیرد. اگر دید شما همان دیدگاه درستی باشد که در ابتدای مقاله گفتم، قطعا دیدگاه آن ها هم مثل یک خانواده و با اعتماد تمام و کمال خواهد بود. اهمیت اولین نگاه رو فراموش نکنید که هر چیزی باید اتفاق بیفتد در همان نگاه اول رخ می دهد. به این نگاه، نگاه عاشقانه تیم سازی می یگوییم.

انتخاب نادرست ممنوع

فراموش نکنید که انتخاب افراد اشتباه می تواند به یک فاجعه منجر شود. افرادی که به حوزه کاری شما علاقه ندارند، در آن تخصصی ندارند و روحیه کار تیمی ندارند را به تیم خودتان وارد نکنید. این کار  میتونه تاثیر زیان باری روی بقیه اعضا و در نهایت روی کسب و کار شما داشته باشد. مهم ترین نکته در تیم سازی انتخاب افراد درست نیست بلکه حذف افراد نادرست است.

جنگ اول بهتر از صلح آخر

بعد از اولین قرار عاشقانه تیم سازی، از همان اول کار به افراد تیم، تمام توقعات، مشکلات، سختی ها، نا همواری های مسیر موفقیت و هر اتفاقی که باید ذکر کنید را بگویید تا در ادامه به مشکل برخورد نکنید. بعد از تهیه لیست نیازمندی ها، دومین لیستی که باید تهیه شود، لیست وظایف، توقعات، جایگاه و روابط بین افراد تیم است. این کار در ادامه راه از مشکلات احتمالی جلوگیری می کند و به اصطلاح شما جنگ آخر را اول انجام می دهید.

ارزش های تیم در تیم سازی

شما به عنوان رهبر یا یکی از اعضا تیم باید ارزش ها و هنجار هایی را برای افراد تیم و بای کل کسب و کار تعریف کنید. این کار می تواند به رشد هر چه سریع تر کار، نزدیک شدن عقاید و بالا رفتن انگیزه افراد تیم کمک بسیار زیادی کند. ارزش ها و هنجار هایی مثل انعطاف پذیری و هماهنگی تیم، داشتن هدف مشترک، آگاهی از وظایف، روحیه برنامه ریزی، انگیزه بالا پیگیری و استمرار، انضباط فردی و تیمی و شایسته سالاری موضوعاتی هستند که می تواند به عنوان ویژگی های بارز و ارزش های اصولی تیم شناخته شود.

غم با هم، شادی هم با هم

اعضای تیم شما باید مثل یک خانواده در کنار یکدیگر باشند و به جای قرار گرفتن رو به روی یکدیگر، پشت هم بایستند و از هم پشتیبانی کنند. چه در مواردی که موجب ناراحتی و ضرر تیم است و چه زمانی که شرایط برای تیم عالی است.

ارتباط سازی درست بین اعضای تیم در تیم سازی

باید میان اعضای تیم ارتباط خوبی حاکم باشد. رفاقت و دوستی افراد تیم موجب رشد تیم و اختلاف آن ها موجب نابودی تیم می شود. شما به عنوان رهبر تیم باید با تکنیک های مختلفی مثل ایجاد فعالیت های چند نفره و حتی تدارک دیدن تفریحات سالم بین کار، ارتباط سازی خوبی را بین اعضای تیم به وجود آورید.

تقسیم درست وظایف

یکی از مهم ترین مراحل تیم سازی تقسیم اصولی و درست وظایف هست. شما باید با توجه به روحیات، مهارت ها و توانمندی های هر فرد به او وظیفه ای محول کنید و او را در جهت علاقه خودش و در راستای اهداف تیم پیش ببرید. فراموش نکنید کار یک برنامه نویس نوشتن نسخه و کار یک پزشک طراحی اپلیکیشن نیست!

تزریق سوخت و انرژی

عملکرد تیم، مانند عملکرد یک خودرو است. اعضای آن به درستی و در کنار هم کار می کنند و برای رسیدن به هدف (حرکت کردن ماشین) تلاش می کنند. اما این خودرو بعد از مدتی به سوخت مجدد نیاز دارد

سوخت مجدد تیم، انگیزه و بیان دوباره و دوباره اهداف و ارزش های مشترک تیم است. شما به عنوان رهبر تیم، علاوه بر ایجاد انگیزه گروهی باید در تک تک اعضا روحیه و انگیزه را بالا نگه دارید تا خللی در روند کار تیمی پیش نیاید.

 


 

9 گام مهم در تیم سازی موفق

تیم سازی کار بسیار مهمی است و تیم‌های با عملکرد درخشان خودبخود تشکیل نشده و ناگهانی کشف نمی‌شوند. تیم‌های موفق نیاز به هدایت دقیق توسط یک لیدر دارند؛ شخصی با درک درست از ارزش‌های تیم، اهداف و اصول اخلاقی آن. بدون این لیدرشیپ یا رهبری، کارمندان فقط در حد همکار هستند.

این به رهبر یا سرپرست یک مجموعه بستگی دارد که کارمندانش یک تیم واقعی باشند یا فقط تعدادی افراد که در یک محیط کار می‌کنند.

انتظارات را از روز اول بیان کنید

کارمندان جدید و اعضای جدید تیم تمایل دارند که بدون پیشفرض ذهنی و با ذهنیتی سفید و آماده وارد سازمان شوند. آن‌ها در ابتدا با ذهنیتی ورود می‌کنند که برای پذیرش قوانین و فرهنگ سازمانی باز است اما در ادامه به سرعت شروع به دنبال موارد مختلف می‌گردند تا یاد بگیرند که چگونه می‌توانند به عنوان عضوی از شرکت شما فعالیت کنند.

آیا می‌خواهید فرهنگ مسئولیت پذیری، حل مشترک مشکلات و تصمیم گیری مشترک ایجاد کنید؟ اگر پاسختان به این پرسش مثبت است، پس باید این را به کارمندان تازه وارد بگویید. یک رهبر کارآمد از همان ابتدا چنین ارزش‌هایی را با کارمندانش در میان می‌گذارد. این کار به اعضای جدید تیم اجازه می‌دهد تا بفهمند که پا به چه نوع سازمانی گذاشته‌اند.

به فردیت اعضای تیم خود احترام بگذارید

در محل کار شما می‌خواهید که کارمندانتان در یک تیم باشند، اما همچنین باید نگاه عمیقتری نیز داشته باشید. افراد تیم هرکدام زندگی و داستان‌های خاص خود را دارند. آن‌ها بدون همراهی شما تا این حد از زندگی رسیده‌اند و احتمالا هنگام اتمام کار هر روز زندگی غنی و متنوعی دارند.

ارتباطات درون تیمی ایجاد کنید

گرچه بسیار مهم است که شما برای تک تک اعضای تیم ارزش و احترام قائل شوید، اما همچنین مهم است که اعضای تیم خود نسبت به یکدیگر از همان ارزش و احترام برخوردار باشند.

افراد را تشویق کنید که آن‌ها نیز یکدیگر را به عنوان یک جسم یا بدن که پشت میز کار در کنار آن‌ها قرار دارد، در نظر نگیرند بلکه به عنوان یک شریک تجاری که برای رسیدن به یک هدف مشترک (مانند توسعه کسب و کار، موفقیت فردی و دستیابی به اهداف تیمی) تلاش می‌کند، به آن‌ها نگاه کنند.

هوش هیجانی خود و اعضا را تقویت کنید

رهبران بزرگ به اهمیت هوش هیجانی اهمیت زیادی می‌دهند. به طور خلاصه این بدان معنی است که سبک رهبری آن‌ها شامل رفتار با افراد به عنوان یک انسان است، نه تعدادی ربات زنده. رهبران بزرگ می‌فهمند که انگیزه هر شخص یک چیز نیست و هرکس امیال و خواسته‌های خود را دنبال می‌کند.

هنگام تیم سازی خواهید دید که برخی از اعضای تیم با دنبال کردن اهداف مشترک رشد و نمو می‌کنند. دیگران به دنبال رقابت سالم هستند حالا یا با یک رقیب خارجی یا در مقابل تیم فروش دیگری در همان شرکت خودشان. یک رهبر کارآمد با پذیرفتن واقعیتهای سبک‌های مختلف کاری و اشکال مختلف انگیزش و هیجان، با تفاوت‌های فردی اشخاص به عنوان یک دارایی برخورد خواهد کرد نه یک مانع.

مثبت اندیشی را تشویق کنید

در زبان انگلیسی ضرب المثلی هست که می‌گوید «اگر عسل داشته باشید بیشتر مگس جذب می‌کنید تا اینکه سرکه داشته باشید» و این ضرب المثل به این مفهوم اشاره دارد که اگر چیز مثبت و شیرینی داشته باشید، هواداران بیشتری خواهید داشت. در سازمان‌های بزرگ رهبران سازمانی به این گفته باور دارند.

در اصطلاح دنیای واقعی این بدان معنی است که شکل دادن رفتار با گرایش مثبت و نه گرایش منفی، در انجام کارها و جذب افراد موثرتر خواهد بود. در برابر میلتان به انتقاد از اشتباهات اعضای تیم مقاومت کنید.

بجای اینکار با یادآوری اتفاقات و رفتارهایی که آن‌ها را می‌پسندید، یک محیط تیمی مثبت ایجاد کنید و تیم خود را تشویق کنید تا بیشتر چنین رفتارهایی را از سوی آن‌ها ببینید. تقویت مثبت شیوه ای بسیار کارآمد برای ایجاد انگیزه در عملکرد تیم است. شرمسار کردن افرادی که در بعضی مسائل خرابکاری کرده‌اند، کمتر به سود شما خواهد بود.

گفتگو، گفتگو، گفتگو

همه ما به عنوان انسان دوست داریم بدانیم در کجا ایستاده‌ایم. آیا همکاران من از کاری که انجام می‌دهم راضی هستند؟ آیا من باید چیزی را بهبود ببخشم؟ باید آگاه باشید که همه تمایل دارند پاسخ این سوالات را در مورد خودشان بدانند.

اگر افراد احساس کنند که شما ناراضی هستید اما چیزی نمی‌گویید، این می‌تواند منجر به ایجاد استرس و حتی کینه شود که در نتیجه عملکرد ضعیفی خواهد داشت.

همچنین اگر آن‌ها فکر می‌کنند که کار بزرگی انجام می‌دهند اما شما به عنوان رئیس راضی نیستید، هنگامی که اخبار یا گزارش عملکرد ضعیف آن‌ها را ارائه می‌دهید، منجر به حیرت و شوک ناخواسته خواهد شد. بنابراین مهارت‌های ارتباطی خود را تقویت کنید.

ارتباطات موثر می‌تواند روابط کاری را برای دهه‌ها محکم نگه دارد، در حالی که سکوت بیجا می‌تواند خیلی سریع مسائل را به سوی وخیم‌تر شدن و نابودی ببرد.

به دنبال راه‌هایی برای پاداش دادن به کار خوب بگردید

مردم دوست دارند بابت سخت کوشی خود مورد سپاسگزاری و قدردانی واقع شوند. اگر آنقدر وضع مالی خوبی دارید که می‌توانید به کارمندانتان پاداش مالی بدهید، این کار را انجام بدیهد چون یک روش عالی برای قدردانی است. اگر برای استارتاپ خود تیم سازی کرده‌اید و پول کمی در دست دارید، به روش های دیگری برای ابراز اعتماد و قدردانی فکر کنید.

یک راه آسان برای اینکار، تمرین هنر واسپاری یا تفویض اختیار است. اگر یکی از اعضای تیم یک تصمیم گیری موفق داشت، به او اجازه دهید برخی تصمیمات مهم را اتخاذ کند که ممکن است حق آن تصمیمات تنها متعلق به شما باشد. اگر یکی از اعضا در مسائل مالی مسئولیت پذیر است، به او اختیار استفاده از کارت اعتباری شرکت را بدهید. یک روش کوچک پیدا کنید تا نشان دهد که شما به کارمندان خود بسیار توجه کرده و از تلاش آن‌ها قدردانی می‌کنید. این کار هم در شما به عنوان یک رئیس تاثیر خوبی ایجاد خواهد کرد و هم به اعضای تیم یادآوری می‌کند که آن‌ها یک عضو با ارزش از تیم هستند.

تنوع ایجاد کنید

هنگامیکه می‌خواهید برای کسب و کار خود تیم سازی کنید، تیم شما باید تا حد ممکن متنوع باشد. افراد تیم باید پیشینه‌، تجربیات، سن و عقاید مختلف داشته باشند. با هدف پوشش نقاط کور خود، افراد را استخدام کنید. خود را با افرادی احاطه کنید که تصمیمات و قضاوت شما و محتوایی که ارائه می‌دهید را به شما می‌گویند و شما را از آنچه که انجام می‌دهید و پیامدهایش آگاه می‌کنند.

تیمی را پیدا کنید که به آن اعتماد دارید

کسی را پیدا کنید که می‌تواند از طرف شما تصمیم بگیرد و می‌تواند نماینده خوبی برای شما و کسب و کار شما باشد. با توانمند ساختن آن‌ها در انجام تصمیم گیری‌های کلان، به نوعی ‌آن‌ها را به همکاری وادار کنید. شما در حال سرمایه گذاری وقت و منابع خود هستید، بنابراین پتانسیل ماندگاری وی را در شرکت یا صنعت خود در نظر بگیرید.

دوره های مجازی دانشسرا